اقلیم دوره انسان‌های نئاندرتال و هوشمند زاگرس مرکزی بازسازی شد

سرپرست هیئت کاوش غار کلدر خبر از انتشار آخرین نتایج تحقیقات این سایت باستانی داد

سرپرست فصل سوم کاوش باستان شناختی غار کلدر خبر از انتشار آخرین نتایج تحقیقات این سایت باستانی داد.

به گزارش پایگاه خبری سرخط، «دکتر بهروز بازگیر» در گفت‌وگو با خبرنگار «سرخط» گفت:

نتایج بخشی از مطالعات غار کلدر که بر روی گونه‌شناسی پستانداران کوچک به‌ویژه جوندگان در غار کلدر در مجله معتبر Quaternary Science Reviews منتشر شد.

وی ادامه داد: در این تحقیق، ما شرایط اقلیمی دوره زیست انسان‌های نئاندرتال و هوشمند(هموساپینس) را بازسازی کرده‌ایم.

نتیجه مطالعات ما نشان می‌دهد که اقلیم منطقه و احتمالاً زاگرس مرکزی به‌صورت مناطق نیمه‌خشک و استپی با بخش‌هایی دارای پوشش جنگلی بوده است.

دکتر بهروز بازگیر می‌گوید باتوجه به یکسان بودن تقریبی اقلیم در این دو دوره (پارینه‌سنگی میانه و جدید)، این مطالعات نشان می‌دهد که انقراض انسان‌های نئاندرتال و پس از آن، ظهور انسان‌های هوشمند، دلیلش شرایط اقلیمی نبوده است؛ چون گونه‌های جانوری‌ای که شناسایی کرده‌ایم در هر ۲ دوره تقریباً زندگی می‌کرده‌اند و شرایط اقلیمی یکسانی وجود داشته است.

پس می‌توان نتیجه‌گیری کرد به احتمال زیاد دلایل دیگری برای انقراض انسان‌های نئاندرتال و ظهور انسان‌های هوشمند می‌توان متصور بود.

مجله Quaternary Science Reviews که این مقاله در آن منتشر شده است، دارای ضریب اثربخشی (ایمپکت فاکتورِ Impact Factor) بسیار بالایی است. [در این رابطه، انتهای این نوشتار توضیح بیشتری درج کرده‌ایم]

برای دانلود این مقاله از مجله Quaternary Science Reviews اینجا کلیک کنید

 

سرپرست هیئت کاوش غار کلدر اعلام کرد: بعد از مجله «ساینتیفیک ریپورت نیچر» که ما در سال 2017 بخشی از مطالعات کلدر را در آن منتشر کردیم، این مقاله بالاترین جایگاه را در تاریخ مطالعات پارینه‌سنگی ایران به خود اختصاص داده است.

خوشحالیم که توانسته‌ایم نتایج زحمات تیم به‌ویژه همکاران اسپانیایی و فرانسوی را آنطور که شایسته بود با انتشار این نتایج در یکی از معتبر ترین مجلات دنیا به ثمر بنشانیم.

در اینجا لازم است تشکر ویژه‌ای داشته باشیم از دکتر بهروز عمرانی رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی، دکتر روح الله شیرازی رییس پژوهشکده باستان شناسی و جناب دکتر سرلک که حمایت‌های زیادی از پروژه داشتند، مهندس سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان لرستان، سرکار خانم مهندس زهرا بهاروند معاونت میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی لرستان، اعضای هیئت کاوش، معاون هیات کاوش جناب دکتر امیر بهاروند و تیم لجستیک، همکاران میراث فرهنگی، روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی , نیروهای یگان حفاظت میراث و ناظر کاوش جناب مهندس محمدیان که حمایت زیادی از پروژه داشتند.

ایمپکت فاکتورِ مجله Quaternary Science Reviews امسال 4.641 است!

ایمپکت فاکتورِ (Impact Factor) یک مجله‌ی آکادمیک، معیار نمایش میانگین سالانه تعداد ارجاعات به مقالات منتشر شده در آن مجله است. ایمپکت فاکتور به عنوان نشان‌دهنده‌ی اهمیت نسبی هر مجله در حوزه تخصصی خود کاربرد گسترده ای دارد؛ مجلات با ایمپکت فاکتور بالا، اغلب مهمتر از مجلات با ایمپکت فاکتور پایین هستند.

مجله Quaternary Science Reviews که این مقاله‌ی کلدر در آن منتشر شده است، دارای ضریب اثربخشی (ایمپکت فاکتورِ Impact Factor) بسیار بالای 4.641 است.

کاربرد ایمپکت فاکتور چیست؟

از ایمپکت فاکتور برای مقایسه مجلات مختلف در یک زمینه خاص استفاده میشود و این پارامتر عملا پر استفاده ترین روش طبقه بندی ارزش مجلات علمی و آکادمیک، می باشد.

دکتر بهروز بازگیر سرپرست هیات کاوش غار کلدر خرم آباد لرستان

 

 

 

خبر و تنظیم: مهرداد دهقانی

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر