نام لرستان از روی هواپیمای تابان‌ایر برداشته شد

نام لرستان از روی هواپیمای اختصاص‌داده‌شده به لرستان تابان ایر برداشته شد

0

سرنوشت تلخ هواپیما اختصاصی لرستان

نام لرستان از روی هواپیما اختصاص‌داده‌شده به لرستان تابان ایر برداشته شد.

به گزارش پایگاه خبری سرخط، درحالی‌که مدیر فرودگاه خرم‌آباد سال ۱۳۹۳ در مراسم استقبال از هواپیمای اختصاصی لرستان گفته بود «پس از مذاکرات انجام گرفته با شرکت هواپیمایی تابان، یک دستگاه هواپیما از کشور اوکراین به طور اختصاصی برای استان لرستان خریداری شد» و حتی نام لرستان را به فارسی و انگلیسی روی آن نوشته بودند، حال نه‌تنها خبری از آن هواپیما نیست، بلکه حتی نام لرستان را از روی آن برداشته‌اند.

عکس‌های هواپیما اختصاصی لرستان

عکس هواپیما اختصاصی لرستان تابان ایر (وقتی نام لرستان روی آن درج شده بود)
عکس هواپیما اختصاصی لرستان تابان ایر (وقتی نام لرستان روی آن درج شده بود)
عکس جدید هواپیما اختصاصی لرستان تابان ایر خرم آباد
عکس جدید هواپیما اختصاصی لرستان تابان ایر خرم آباد

درباره سرگذشت این هواپیما

این هواپیما با شماره سریال E2289 در تأسیسات Woodford Aerodrome در منچستر ساخته شد و نخستین پرواز خود را در تاریخ 1996/06/19 انجام داد.

هشت روز بعد با رجیستر OO-DJQ و چیدمان CY82 بهDelta Air Transport (DAT)n که به عنوان زیرمجموعه منطقه‌ای شرکت SABENA فعالیت می‌کرد، تحویل داده شد. با فروپاشی SABENA در فوریه 2002، شرکت جدیدی با نام SN Brussels Airlines تأسیس شد تا بخشی از عملیات شرکت سابق را بر عهده بگیرد. از این‌رو هواپیما به شرکت جدید منتقل شد. با ادغام این شرکت و Virgin Express در سال 2006، شرکت جدیدی با نام Brussels Airlines تشکیل شده و هواپیما نیز در 2007/03/25 به آن شرکت ترانسفر شد و تا 2011/12/04 که آخرین پرواز خود را برای آن شرکت انجام داد، برای شرکت بلژیکی پرواز می‌کرد. منبع: وبلاگ طیاره.

هواپیما در 2012/01/06 جهت پارک به فرودگاه Southend لندن منتقل شد و رجیستر آن نیز به G-CHDO تغییر یافت. سپس 2012/10/30 شرکت اوکراینی Aviatrans K این هواپیما را در اختیار گرفته و ضمن انتقال به فرودگاه Craiova رومانی، رجیستر هواپیما را به UR-CKH تغییر داد. هواپیما چهار ماه بعد در 2013/03/06 به کی‌یف اوکراین منتقل شد و مدتی در آن کشور پرواز کرد تا اینکه در 2013/12/26 به Dart Airlines ترانسفر شد.

نهایتا شرکت تابان این هواپیما را در 2014/12/23 [مطابق با 2 دی 1393] وارد کشور کرد و کمتر از سه ماه بعد پس از تغییر رجیستر هواپیما به EP-TBG و نام‌گذاری آن به لرستان، هواپیما را عملیاتی کرد.

حوادث این هواپیما

ـ در 6 آبان 1396 این هواپیما که از مشهد قصد فرود در فرودگاه مهرآباد تهران را داشت، هنگام فرود دچار ترکیدگی لاستیک سمت راست شد. در این حادثه مشکل خاصی برای هواپیما بوجود نیامده و مسافران نیز به سلامت هواپیما را ترک کردند.

ـ در 3 دی 1396 نیز این هواپیما که از تهران عازم مشهد بود، هنگام فرود در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد، دچار نقص فنی کار نکردن صحیح سطوح کنترلی ثانویه هواپیما شده و فرود اضطراری کرد.

ـ در 28 دی 1397 برخورد خودروی کترینگ با بال راست این هواپیما، باعث شد این هواپیما که پس از هشت ماه زمینگیری، از شش روز پیش فعالیت خود را از سر گرفته بود مجددا زمینگیر شود. مسافران این پرواز با هواپیمای دیگری عازم مقصد خود شدند و هواپیما نیز حدود یازده ماه بعد به ناوگان عملیاتی تابان بازگشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر