۱۰۱ درس پایه عکاسی: دعوای تاریخی بر سر دوربین: نیکون یا کانن؟

نیکون یا کانن؟ چه مدل دوربینی بهتر است؟

0

نیکون یا کانن ؟

دعوای طرفداران نیکون یا کانن رو دیدین؟
این دعوا تنها دعوای تاریخ سر اینکه کدوم دوربین بهتره نیست؛ این قصه سر دراز داره.

من می‌گم مهم نیست کدوم دوربین بهتره. این جدل همیشه وجود داره.
اون چیزی که از این دعواها به جا مونده، عکس‌های خوبیه که با دوربین‌های هر دو طرف دعوا گرفته شدن.

ویدیوی دعوای تاریخی بر سر دوربین: نیکون یا کانن

لینک قسمت‌های دیگر

علیرضا نعمتی‌زاده، عکاس و مهندس عمران (ژئوتکنیک)
Alireza Nematizadeh, photographer and civil engineer

پایان پیام/

دوربین عکاسی نیکون یا کانن؛ کدامیک بهتر است؟ (از نگاه دیگران)

اگر برای اولین بار است که قرار است دوربین خریداری کنید و در سطح مبتدی هستید و نمی‌خواهید هزینه خیلی زیادی بپردازید، باید اشاره کنیم که نیکون یا کانن محصولات قدیمی‌ترشان برای نیازهای شما مناسب خواهند بود.

البته در بین محصولات مناسب برای شرایط شما دوربین‌های جدید هم در لیست دوربین‌های دو شرکت وجود دارد. در اینجا هم می‌توانید با مقدماتی از عکاسی آشنا شوید.

در حال حاضر دوربین‌هایی مانند دوربین عکاسی کانن EOS 4000D، کانن EOS 2000D و EOS 250D به‌عنوان دوربین‌های ارزان‌قیمت کانن شناخته می‌شوند.

از طرف دیگر دوربین‌های اقتصادی نیکون هم عبارت‌اند از:

نیکون D3400 و نیکون D3500.

همچنین باید اشاره کنیم که دوربین کانن EOS 1300D هم دوربینی مقرون‌به‌صرفه است که البته اندکی قدیمی بوده و دوربین کانن EOS 250D را می‌توان به‌عنوان جایگزینی برای آن معرفی کرد.

حالا برسیم به اینکه تفاوت این دوربین‌ها در چیست؟

دوربین‎های 18 مگاپیکسلی

در این راستا باید بگوییم که ضعیف‌ترین این دوربین‌ها یعنی کانن EOS 1300D یا EOS Rebel T6 از یک لنز 18 مگاپیکسلی سود می‌برد و قابلیت عکاسی پشت سر هم آن نیز 3 فریم در ثانیه است و از سیستم فوکوس خودکار 9-point نیز سود می‌برد.

دیگر دوربین ارزان‌تر در این لیست نیز کانن EOS 4000D است که ویژگی‌هایی مشابه دوربینی که در بالا معرفی کردیم دارد و البته جدیدتر است. اما ارزش خرید بالایی ندارد.

چرا که از لنز پلاستیکی برخوردار است و یک نمایشگر 2.7 اینچی بی کیفیت نیز دارد که بهتر است در زمان خرید آن را از لیست خود حذف کنید.

دوربین‌های 24 مگاپیکسلی

دوربین کانن EOS 2000D نسبت به دوربین‌های یاد شده دارای پیشرفت قابل توجهی است و از لنز 24 مگاپیکسلی و سیستم اتوفوکوس Dual Pixel CMOS برای فوکوس Live View سود می‌برد و قادر است که 5 فریم در ثانیه را به صورت پشت سر هم ثبت کند.

علاوه بر این مانند دو دوربین 18 مگاپیکسلی که در بالا اشاره کردیم از سیستم فوکوس خودکار 9 نقطه نیز برخوردار است.

خوب است بدانید، نقاط فوکوس خودکار نواحی‌ای در تصویر است که سوژه بر روی آن توسط دوربین قفل خواهد شد.

همچنین یک مدل جدیدتر به نام کانن EOS 250D نیز عرضه شده که از موتور پردازش جدید DIGIC 8، ضبط ویدیوی 4K و تعدادی از تغییرات دیگر بهره‌مند است.

با این حساب تا بدینجا دوربین کانن EOS 250D انتخاب بهتری در لیست دوربین‌های کانن به نظر می‌رسد. اما کانن EOS 200D در بین دوربین‌های کانن انتخاب اقتصادی‌تری است.

از طرف دیگر نیکون هم دو دوربین خوب در میان دوربین‌های DSLR برای مبتدیان دارد.

در میان دوربین عکاسی نیکون D3500 مشخصاتی مشابه دوربین عکاسی کنون EOS 250D دارد و البته جدیدتر به نظر می‌رسد و تجربه کاربری نشان داده است که کار کردن با آن نیز آسان‌تر است.

همچنین طول عمر باتری آن نیز افزایش پیدا کرده است و نسبت به نیکون D3400 شاهد پیشرفت چشمگیری بوده است از 1200 تصویر حالا قادر است 1550 تصویر را بدون نیاز به شارژ ثبت کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر