تاریخ : دوشنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۱ Monday, 5 December , 2022
1
یادداشت اقتصادی:

آسیب‌شناسی سند آمایش سرزمین استانی

  • کد خبر : 25467
  • ۱۷ شهریور ۱۴۰۱ - ۱:۱۵
آسیب‌شناسی سند آمایش سرزمین استانی
به‌رغم هزینه‌های صورت‌گرفته و تلاش‌های انجام‌شده در این زمینه برنامه‌های آمایش استانی خصوصا در استان‌های کمتر برخوردار مانند استان لرستان با چالش‌ها و آسیب‌هایی روبرو می‌باشد.

علی حسنوند، پایگاه خبری سرخط:
یکی از احکام مهم قانون برنامه ششم توسعه، مکلف نمودن دولت به تدوین اسناد ملی و استانی آمایش سرزمین در طول سال اول اجرای قانون برنامه است.

در تحلیل مالی تدوین اسناد استانی مشخص‌شده است که سه برنامه چهارم تا ششم توسعه، براساس قیمت‌های سال ۱۳۹۶ درمجموع رقمی در حدود هزار میلیارد ریال اعتبار برای تدوین برنامه‌های آمایش مصوب شده و از آغاز برنامه چهارم در سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۸ در حدود ۶۰۰ میلیارد ریال اعتبار برای این موضوع تخصیص یافته‌است.

به‌رغم هزینه‌های صورت‌گرفته و تلاش‌های انجام‌شده در این زمینه برنامه‌های آمایش استانی خصوصا در استان‌های کمتر برخوردار مانند استان لرستان با چالش‌ها و آسیب‌هایی روبرو می‌باشد.

عدم توافق بر روی مفاهیم کلیدی نظیر فقدان درک مشخصی از توسعه و یا مفهوم برنامه‌ریزی و آمایش سرزمین و همچنین ایرادات محتوایی اسناد آمایش استانی نظیر تحلیل‌های خام و نامنسجم از وضع موجود نمونه هایی از مسائل و مشکلات اسناد آمایش سرزمین می باشد.

ایرادات شکلی ناشی از تکراری بودن بخش‌های قابل ملاحظه‌ای از سندهای آمایش استانی و شباهت‌های گاها غیرواقعی بخش‌های مختلف یک استان که ممکن است ناشی از بی‌حوصلگی و عدم دقت کافی باشد یکی دیگر از چالش‌های اساسی اسناد آمایش استانی است.

این چالش‌ها منجر به آن شده‌است که بخش قابل‌توجهی از مفاد سند آمایش استانی به دلیل اختلاف فاحش با وضع و ظرفیت های موجود یا قابلیت اجرا نداشته باشند که باعث گردد تصمیمات بر اساس آن اسناد اتخاذ نگردد و یا در مسیر اجرا با خلل مختلفی همراه باشد.

به‌نظر می‌رسد یکی از مهم‌ترین چالش‌های پیش روی تدوین اسناد آمایش سرزمین عدم باور و درک عمیق و صحیح مدیران و کارشناسان این امر در زمینه تدوین سندهای آمایش استانی می‌باشد؛
چرا که ممکن است به دلیل آنکه کارشناسان و مدیران ذی‌ربط از ثمرات و منافع تدوین و اجرای دقیق اسناد آمایش سرزمین آگاه نباشند با دید رفع تکلیف و انجام کار روزمره به تدوین این اسناد بنگرند و به‌جای پرداختن به ظرفیت‌ها و چالش‌های استانی با رویکرد موشکافانه به مسائل کلی پرداخته شود و گاهاً ممکن است به دلیل کمبود وقت یا بی توجهی به آثار تدوین غیر دقیق اسناد آمایش، توانمندی‌ها و یا چالش‌های احصاء شده برای یک شهرستان خاص به سایر شهرستان‌ها و یا کل استان تعمیم داده شود.

قطعا این مساله منجر به شکاف عمیق میان اطلاعات در دسترس و تصمیم گیری و سیاست گذاری توسط مجریان طرح می گردد.

به نظر می‌رسد ایجاد ذهنیت مثبت نسبت به سند آمایش سرزمین برای مدیران و کارشناسان در همه سطوح از طریق برگزاری دوره‌های آموزش نیروی انسانی برای دستگاه‌های مختلف، خصوصا متولیان امر تدوین اسناد آمایش سرزمین و ایجاد آگاهی در زمینه ابعاد مختلف و ثمرات اجرای دقیق این اسناد می تواند اهمیت این اسناد را در اذهان کارکنان و کارشناسان روشن سازد و در نهایت منتج به تدوین سندی منطبق با واقعیت های موجود گردد که قابلیت‌های فنی بالایی خواهد داشت.

علی حسنوند، دکتری توسعه اقتصادی و برنامه‌ریزی
Ali Hasanvand, PhD in economic development and planning

پایان پیام/

لینک کوتاه : https://sarxat.ir/?p=25467

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.