پرونده: ماجرای دناپلاس نمایندگان مجلس چیست؟

درباره ماجرای دناپلاس و موضع افراد مختلف مانند مهرداد ویسکرمی بیشتر بدانید

پرونده «دناپلاس نمایندگان مجلس» در این صفحه به مرور به‌روز می‌شود

مجلس یازدهم در چند ماه اخیر با حواشی چون پرداخت ۲۰۰ میلیون برای مسکن و اعطای خودروی دناپلاس همراه بوده که واکنش منفی افکار عمومی را در پی داشته است.

مجلس با «دنا پلاس» وارد حاشیه جدید شد

به گزارش پایگاه خبری سرخط، در روزهایی که قیمت خودروی «دنا پلاس» روی رقم ۶۰۰ میلیون است، اعلام شده نمایندگان مجلس می‌توانند این خودرو را نصف قیمت و حدود ۳۰۰ میلیون تومان بخرند.

این اما همه امتیازات آنها برای تملک خودرو نیست؛ امکان پرداخت قسطی همین مبلغ برای مدت سه سال هم امکان دیگری است که برای آنها فراهم شده. خبر این موضوع را روح‌الله ایزدخواه، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پست اینستاگرامی خود منتشر کرد.

تنها دقایقی کوتاه کافی بود تا موج انتقادات از مجلس آغاز شود. نه فقط اصلاح‌طلبان و اعتدالیون، بلکه اصولگرایانی که مجلس یازدهم با رأی آنها شکل گرفته بود نیز در شبکه‌های اجتماعی، بهارستان‌نشینان را بابت این اتفاق به باد انتقاد گرفتند.

آن طور که روح‌الله ایزدخواه در اینستاگرام خود نوشته بود، مجلس برای خودروی نمایندگان سه گزینه داشت:

  1. استفاده از خودروی مجلس با راننده با هزینه روزی ۵۰۰ هزار تومان
  2. تحویل امانی خودروی صفر (پارس) به نماینده و عودت آن به مجلس در پایان نمایندگی
  3. فروش اقساطی یک خودروی صفر به نماینده

همین گزینه سوم بود که امروز بحث‌برانگیز شد.

در میان واکنش‌های مختلف برجسته‌ترین واکنش که زیاد هم در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی بازنشر شد به سید سعید لواسانی، امام جمعه لواسان مربوط می‌شد.

او در حساب توئیتری خود نوشت:

«یکی از نمایندگان محترم توضیح دادند که قیمت دنا پلاس تحویلی به نمایندگان ۳۰۲ میلیون است که ۳ ساله از حقوق آنان کم می‌شود یعنی حدوداً ماهی ۸ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان. اشتباه نکردم؟ نمایندگان ماهیانه چقدر می‌گیرند؟ خب می‌خواستید ماشین بدهید چرا پژو پارس یا تیبا ندادید؟»

زیر بار همین دست انتقادات بود که تنها ساعتی بعد، روح‌الله ایزدخواه نماینده تهران در مجلس نامه خود به معاون اجرایی مجلس را منتشر کرد که در آن اعلام کرده بود:

«علی‌رغم درخواست اولیه انصراف خود را از تحویل خودروی دنا پلاس اتومات اعلام می‌دارم ضمناً در صورتی که هزینه‌ای بابت این انصراف متوجه مجلس شورای اسلامی می‌شود پرداخت خواهم کرد.»

دناپلاس را دریافت کردم و قصد پس دادنش هم ندارم

مهرداد ویس‌کرمی، نماینده حوزه انتخابیه خرم‌آباد و دوره مخالفت با دریافت دناپلاس را هوچی‌گری می‌داند.

او در ویدیویی که در ادامه می‌بینید می‌گوید دنا پلاس را «دریافت کردم، آگاهانه هم این کار را کرده‌ام و قصد پس دادنش هم ندارم».

ویدیویی از صدای اظهارات مهرداد ویسکرمی در این رابطه:

اما واکنش ویسکرمی نماینده حوزه خرم آباد به همین مقدار محدود نبود. او در فایل صوتی دیگری که منتشر کرده است می‌گوید:

همچنین یکی از رسانه‌ها این متن را به نقل از مهرداد ویسکرمی منتشر کرده است:

یادداشت مهرداد ویسکرمی:
بنا به قول شفافیتی که به مردم داده ام در مورد حواشی بوجود آمده در رابطه با گرفتن یا نگرفتن خودروی دناپلاس توسط نمایندگان مجلس، جهت تنویر افکار عمومی مطالبی را با مردم عزیز در میان می‌گذارم:
۱- بسیاری از مردم برای تهیه مایحتاج زندگی خود مشکل‌دارند و بنده نمی‌توانم ادعا کنم که زندگی‌ام مثل آن‌هاست و ازاین‌جهت جز روسیاهی و قول به تلاش بیشتر برای حل مشکلات آن‌ها عرضی نمی‌توانم داشته باشم و اهل ریاکاری و ادعای ساده زیستی هم نیستم.
۲- در مورد امکانات، قیاس غلط منجر به نتیجه‌گیری غلط می‌شود. به‌عنوان مثال قیاس نماینده با جایگاه رهبری، ریاست جمهوری و حتی با وزرا و استانداران در مورد امکانات در اختیار آن‌ها، غلط است. شاید باورش سخت باشد اما بنده گاهی فقط در یک روز حدود ۲۰۰ کیلومتر در شهر تهران رفت‌وآمد دارم! و یا در بازدیدی که از یک مرکز دانش‌بنیان داشتم ۱۲۰ هزار تومان جهت هزینه رفت به یک اسنپ دادم. حالا ممکن است یک نفر بگوید خب با مترو رفت و آمد کنید! گاهی با خانواده با مترو هم می‌روم؛ اما رفت‌وآمد با مترو برای نماینده‌ای که قصدش گره‌گشایی از کار مردم است و مدام باید در رفت و آمد باشد چقدر زمان‌بر است؟!
۳- متأسفانه بعضی از همکاران ما در مجلس بعضی از مسائل را می‌گویند و بعضی را خیر!
مثلاً نماینده‌ای گفته بود مجلس ۲۰۰ میلیون تومان به نمایندگان پرداخت کرده! این ۲۰۰ میلیون تومان وام ودیعه و رهن مسکن بود چراکه بسیاری از ما نمایندگان برای تهیه مسکن در تهران با مشکل جدی مواجه شدیم و این ۲۰۰ میلیون تومان را هرکس از نمایندگان گرفته اقساط آن از حقوق ماهیانه‌اش کسر می‌شود.
یا بعضی از نمایندگان نامه نوشته‌اند و از دریافت خودروی دناپلاس منصرف شده‌اند! بنده از بعضی نمایندگان که نامه نوشته و انصراف خود را از گرفتن خودرو اعلام کرده‌اند می‌خواهم در صورت صلاح‌دید نامه خود را این‌طور اصلاح کنند:
انصراف از دریافت هزینه رفت‌وآمد با هواپیما
انصراف از دریافت هزینه اجاره مسکن
انصراف از دریافت حق ترابری
انصراف از دریافت هزینه ایاب و ذهاب، چرا که برخی مثل بنده حداقل سه هفته یک‌بار بین تهران و حوزه انتخابیه در رفت و آمد هستند!
مردم توجه داشته باشند نماینده‌ای که برای ایاب و ذهاب خودروی دنا پلاس را انتخاب کرده از سایر هزینه‌ها و امکاناتی که مجلس برای مسئله ایاب و ذهاب نمایندگان در نظر گرفته محروم می‌شود و استفاده از ترابری مجلس، برای بیت‌المال هزینه بیشتری دارد!
بهتر است با مردم رو راست باشیم، بنده خودروی دنا پلاس گرفته‌ام و اقساط آن از حق سِمَتم کم می‌شود اما سؤال اینجاست نماینده‌ای که دناپلاس نگرفته حاضر است حق سِمَت را هم نگیرد؟!
ضمناً بنده از هیئت‌رئیسه محترم مجلس می‌خواهم شفاف اعلام کنند انتخاب کدام مورد برای نمایندگان مجلس در مسئله تأمین هزینه‌های ایاب و ذهاب بار مالی کمتری را متوجه بیت‌المال می‌کند و این‌که گرفتن خودرو با چه مکانیسمی بوده است؟! ما که خود را مدیون ایران‌خودرو نمی‌دانیم و اگر تخلفی از آن‌ها اثبات شود به‌عنوان مجلس با آن‌ها برخورد خواهیم کرد.
۴- از عزیزان دغدغه مند و منتقد می‌خواهم سوراخ دعا را گم نکنند زیرا آنچه در مورد نمایندگان مجلس خطرناک است سو استفاده از جایگاه نمایندگی است! نماینده می‌تواند خودرو دنا پلاس نگیرد اما یک خودرو و یک راننده را در اختیار بگیرد یا با ده‌ها پیمانکار متخلف زد و بند کند! نماینده می‌تواند خودرو نگیرد اما بدون علم و آگاهی نسبت به یک طرح یا لایحه، رأی موافق یا مخالف بدهد و راه را برای رانت باز کند و یا اصلاً در رأی‌گیری شرکت نکند! این‌ها مواردی است که خیانت به مردم است و گاهی تبعات این قبیل کارها میلیاردها تومان ضربه به بیت‌المال و حقوق مردم وارد می‌سازد…
سوراخ دعا را گم نکنید!
شفاف‌سازی به نفع کشور است.
۵- بنده برای ارزیابی سلامت مالی خودم ملاک قرار داده‌ام و به مردم هزینه‌های انتخاباتی و نیز میزان اموال خود را ابتدای ورود به مجلس اعلام کرده‌ام و پس از پایان چهار سال هم اعلام می‌کنم، آن‌وقت مردم قضاوت کنند که آیا بنده از ردای نمایندگی دنبال ثروت‌اندوزی و سو استفاده از بیت‌المال بوده‌ام یا حل مشکلات مردم.
در طرح شفافیت آرا نمایندگان نیز علاوه بر وارد دانستن برخی ایرادات مبنایی نسبت به این طرح، معتقدم شفافیت مالی نمایندگان در این طرح باید لحاظ شود تا مردم بدانند کدام یک از وکلای آن‌ها در خانه ملت دغدغه رفع مشکلات آن‌ها را داشته و دارند.
والسلام
مهرداد ویسکرمی
سوم مهرماه سال ۱۳۹۹

برای رفتن به جاده‌های کوهستانی، شاسی بلند می‌خواهم

نماینده قزوین گفت: ما از جیب خودمان ماشین می‌خریم و در طول ۴ سال این ماشین اسقاط می‌شود، آیا این درست است که این هزینه از جیب من نماینده باید پرداخت شود؟

لطف الله سیاهکلی اظهار داشت: ما از جیب خودمان ماشین می خریم و در طول ۴ سال این ماشین اسقاط می‌شود؛ آیا این درست است که این هزینه از جیب من نماینده پرداخت شود؟

وی با گلایه از اینکه نوع خودروهای تحویلی نسبت به دوره های قبل تغییر کرده، تصریح کرد: من الان برای رفتن به مناطق روستایی در جاده های کوهستانی باید شاسی بلند در اختیار داشته باشم در حالی که در دوره گذشته ماشین های شاسی بلند به نمایندگان داده شد و اکنون هم این ماشین را اگر بفروشم با ۴۰۰ میلیون اضافه نمی توانم شاسی بلند بخرم.

از کوه و کمر برای 2 رأی بالا می‌رفتید اما الان خودروی شاسی بلند می‌خواهید؟

یک فعال سیاسی اصولگرا خطاب به نمایندگان مجلس گفت:
سرنا و بوق شعار خدمت شماها پیش از انتخابات گوش فلک و خلق الله را به ستوه آورده بود و الان برای همان خدمتی که وعده‌اش را دادید، بر مردم منت می‌گذارید که سرکشی به حوزه انتخابیه زحمت و هزینه دارد؟

“وهاب عزیزی” در واکنش به خبر دریافت نیم‌بها و اقساطی خودروی دنا پلاس از سوی نمایندگان مجلس، گفت:

خبر واگذاری خودرو دناپلاس بصورت اقساطی، با قیمت کاملا انقلابی و خارج از نوبت به نمایندگان مجلس آن هم در شرایطی که مردم با افزایش روزافزون و روند صعودی قیمت خودرو مواجه هستند، فضای رسانه‌ای کشور را در شوک فرو برد.

وی ادامه داد: مطرح شدن چنین طرحی و حتی شایعه آن نیز جای تامل دارد، ولی جای تعجب ندارد.

از این جهت جای تعجب ندارد که نمایندگان مجلس یازدهم با رای حداقلی و بازی‌سازی وارد مجلس شدند، نه اقناع مردم و مشارکت حداکثری. این‌ها از پشتوانه آرای قوی برخوردار نیستند و به احتمال زیاد در آینده باز هم شاهد رفتارهای این شکلی باشیم.

عزیزی در ادامه اظهار داشت:

اما چرا معتقدم که این مساله جای تامل دارد؟ از این جهت که این عزیزانی که با شعار انقلابی‌گری وارد مجلس شده‌اند، حداقل اندکی صبر پیشه می‌کردند تا تب شعارشان فروکش کند. بعد آن روی سکه را رو می‌کردند.

 

دناپلاس نمایندگان مجلس ایران در مقابل کارت مترو نمایندگان سوئد!

روزنامه جمهوری اسلامی به بهانه امکانات اختصاصی برای نمایندگان مجلس نوشت:

هنوز زمان زیادی از اعتراض افکار عمومی به پرداخت ۲۰۰ میلیون تومان به هریک از نمایندگان مجلس یازدهم بابت حق مسکن نگذشته بود که همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس، خبر رسید نمایندگان این مجلس که خود را انقلابی و مردمی می‌دانند، خودروی «دنا پلاس» هم خارج از نوبت به‌ صورت اقساطی گرفته‌اند.

حضرات نمایندگان مجلس انقلابی و مردمی در شرایطی این خودروی گران‌قیمت را بدون نوبت و به‌ صورت اقساطی در اختیار گرفته‌اند که مردم عادی برای رسیدن به آن اولاً باید در قرعه‌کشی شرکت کنند، ثانیاً مدت‌ها در نوبت بمانند و ثالثاً پول آن را نیز همزمان با تحویل، تمام و کمال پرداخت کنند.

این روزنامه در بخش دیگری از نوشته خود آورده است:

آنچه از رفتارها در کشورمان دیده می‌شود، سخن سیدجمال را به یاد می‌آورد که می‌گفت در غرب مسلمان ندیدم ولی اسلام را دیدم اما در شرق مسلمان دیدم و اسلام را ندیدم.

رفتارهائی که اکنون در میان مسئولین کشورمان دیده می‌شود با اینکه همه مسلمانند، نشانی از اسلام ندارد. برای روشن شدن مطلب خوبست این رفتارها را با آنچه درباره نمایندگان مجلس سوئد می‌دانیم مقایسه کنیم.

شرایط نمایندگان مجلس سوئد، یکی از کشورهای فوق پیشرفته دنیا را مشاهده کنید!

-نه دستیار نه قهوه مجانی نه حقوق زیاد.

-این مجلس فقط سه خودرو دارد برای مناسبت‌های رسمی.

-انتظار اینست که نمایندگان از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

-تا سال ۱۹۵۷ (۱۳۳۶) حقوق اصلاً دریافت نمی‌کردند، الان حقوقشان ۴۰۰۰۰ کرون سوئد است کمتر از حقوق یک معلم ساده!

-برای رفت و آمد، کارت بلیط اتوبوس و غیره سالیانه به آنها داده می‌شود.

-نمایندگان حق ندارند حقوق خود را بالاتر ببرند!

-فقط به نمایندگانی آپارتمان مسکونی داده می‌شود که ساکن استکهلم نبوده باشند.

-آپارتمان ۴۵ مترمربعی بدون اتاق خواب جداگانه.

-دوست و فامیل‌شان حق ندارند شب را در آنجا سپری کنند، مگر اینکه هزینه اقامت آن شخص را بپردازند.

-در مجلس گارسون وجود ندارد، هر نماینده هزینه غذای خودش را می‌پردازد و ظرف غذای خودش را می‌شوید.

-نماینده دستیار ندارد، منشی ندارد، خودش برنامه‌های کاری خود را تنظیم می‌کند و تلفن‌هایش را جواب می‌دهد.

-اگر تاکسی کرایه کند انتظار اینست که نزدیک‌ترین مسیر را انتخاب نماید.

-مجلس اشتراک رسانه‌های مهم‌تر کشور را دارد و همه رسانه‌ها برای نمایندگان رایگان است که مشترکاً استفاده کنند.

-اگر بخواهند سفر کاری بروند باید ارزانترین گزینه مثلاً کوپه ارزان‌تر قطار را انتخاب کنند.

-برای سفر خارجی حداکثر ۵۰۰۰۰ کرون معادل ۵۴۰۰ دلار حق دارند هزینه کنند.

-هیچگونه پرداخت حقوق مادام‌العمر ندارند بلکه فقط تا دو سال بعد از پایان دوره نمایندگی به شرط اینکه ثابت کنند که به دنبال کار بوده‌اند می‌توانند تا وقتی کار گیر بیاورند معادل ۸۵ درصد حقوق نمایندگی‌شان را دریافت کنند.

-سیاستمداران محلی که اصلاً حقوق دریافت نمی‌کنند چون کار سیاسی محلی کار عمومی محسوب می‌شود و حقوق ندارد.

تهیه و تدوین: محمد دالوند

پایان پیام/

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر