واکنش رهبر انقلاب به فایل صوتی ظریف:این حرف‌ها تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان است/ کاندیدا‌ها حرف‌های فریبنده و بدون پشتوانه نزنند+ فیلم

به گزارش پارسینه، حضرت آیت الله خامنه ای، رهبر معظم انقلاب در گفتگوی مستقیم تلویزیونی با مردم، فرمودند: قله ماه رمضان ایام قدر و لیالی قدر است ما به این قله رسیدیم. از فرصت بی نظیر توسل و تضرع و دعا و طلب از پروردگار عالم استفاده کنیم.

ایشان فرمودند: این ماه ضیافت الهی است. برترین ضیافت های الهی در همین ایام مبارک است. این دعایی که می کنید، این توسلی که می کنید، این اشکی که می ریزید ضیافت های پروردگار است که به شما اعطا شده است و برای خودتان و همه برادران دینی تان و کشور و جامعه تان دعا کنید و از خدا مطالبه و درخواست کنید و مطمئن به اجابت باشید.

رهبری معظم تاکید کردند: وقتی دعا می کنید اطمینان داشته باشید که مستجاب می شود. پروردگار کرم محض است. گاهی ظرف ما آمادگی را برای آن لطف و رحمت الهی را ندارد. باید با استغفار و توجه و تضرع بیشتر خودمان را آماده دریافت رحمت الهی کنیم.

اهم بیانات رهبر معظم انقلاب را بخوانید؛

*دو شب از شب‌های قدر باقی است و از همه شما التماس دعا دارم.

*درباره امیرالمومنین علیه‌السلام در معرفی شخصیت ایشان یک مرحله امامت است. امامت نه به معنای ریاست دین و دنیا، بلکه امامتی که خدای متعال به حضرت ابراهیم فرمود انی جاعلک ناس اماما. این در زمان سالخوردگی حضرت ابراهیم بوده است. چون حضرت در پاسخ به ذریه خود اشاره می‌کند و معلوم است که این مربوط به دوران پیری است. چون قبل از آن فرزندی نداشتند.

*مسئله امامت با ترازوهای ما قابل اندازه‌گیری نیست. خب اینکه یک مقام والا و عالی است و این از دسترس ما فهم آن خارج است. غیر از خود معصومین علیه‌السلام، نخبگان و بزرگانی بوده‌اند که به مفاهیم عالی امامت دست پیدا کرده‌اند.

* گذشته از این مقامات، امام علی در مقامات دنیوی هم شخصتی بی‌نظیر است و بعد از پیامبر شاید کسی را نشود با این خصوصیات پیدا کرد. به همین خاطر است که شیعه و غیرشیعه و غیرمتدین به هیچ دینی،‌این‌ها امیرالمومنین را دوست می‌دارند و به ایشان ارادت دارند.

*البته در خصوصیات ایشان آن‌هایی که چشم‌گیر هست در درجه اول عدالت بی‌اغماض ایشان است و عدالت گسترده و بدون هیچ ملاحظه. این عدالت عجیب و غریب که انسان از شنیدن آن حیرت می‌کند. یا زهد و بی‌اعتنایی به دنیا برای شخص خود

*این بزرگوار، دنیا را آباد می‌کرد امّا برای خودش چیزی نمی‌خواست و این حیرت آور است، شجاعت و دل رحیم آن بزرگوار، عزم راسخ ایشان نیست به زورگویان، فداکاری او در راه حق، دریای حکمت او، گفتار او دریای حکمت بود. چیزهای عجیبی در زندگی این بزرگوار وجود دارد و دشمنان هم به عظمت این حضرت اعتراف کرده‌اند.

*ما البته در این زمینه‌ها عقب هستیم. هم از لحاظ شخصی باید به این بزرگوار اقتدا کرد هم در آداب حکومت کردن. خب امروز حکومت در دست پیروان امیرامومنین است. ما باید همین عدالت و شجاعت و زهد را در عمل و رفتار خودمان رعایت کنیم که خیلی عقب هستیم و سعی کنیم تلاش کنیم تا خود را به جلو ببریم.

*چون روز ضربت خوردن این بزرگوار است، جمله‌ای را درباره شوق این حضرت به شهادت عرض کنم. حضرت می‌فرماید وقتی آیه‌ای مطرح شد که بحث فتنه در آن بود،‌ من فهمیدم تا وقتی که پیامبر هست این فتنه رخ نخواهد داد و مربوط به بعد از ایشان خواهد بود.وقتی رسول اکرم(ص) این مطالب را برای شاگرد برجسته خود امیرالمومنین مطرح می‌کنند ایشان به هیجان می‌آیند و جمله‌ای را می‌فرمایند. من به پیغمبر عرض کردم که یادتان است در روز اُحد وقتی حمزه به شهادت رسید، من با آن همه جراحتی که وارد شده بود و شهید نشده بودم، بر من سخت آمد که عقب مانده‌ام و شهید نشیده‌ام. یادتان است؟ پیامبر گفتند تو هم شهید خواهی شد.

 

 

*حضرت می‌فرمایند چند سال گذشته، چرا من شهید نشدم پس؟ پیامبر می‌فرمایند تو شهید خواهی شد. بعد می‌فرمایند، این صبر تو بر شهادت چطور خواهد بود؟ شهادت در میدان مبارزات بعدی که سختی‌هایی را تحمل می‌کند خیلی مهم است. ایشان بعد از یک دوران دشوار به شهادت رسیدند. لذا پیامبر می‌فرمایند وقتی شهادت نصیبت بشود چطور بر این شهادت صبر خواهی کرد؟ حضرت امیر می‌فرمایند این جای صبر نیست، صبر مربوط به جاهای تلخ است، اینجا انسان باید شکر کند خدا را. این طلب شهادت خصوصیت حضرت است.

*خدا را شکر که مردان فداکاری در زمان ما هستند و بودند و دیدیم کسان زیادی را که در این جهت به امیرالمومنین اقتدا کردند و عاشق شهادت بودند و خدای متعال نصیب آن‌ها کرد. شهید سلیمانی را تهدید کرده بودند که تو را به قتل خواهیم رساند. ایشان به دوستان گفته بود من را به چیزی تهدید می‌کنند که در کوه و پستی و بلندی دنبال آن هستم. ان‌شاءالله خدا ما را جزء برخوردار شوندگان این مزیت بزرگ قرار دهد.

 

 

*روز معلم در جمهوری اسلامی برابر است با شهادت مرحوم شهید مطهری. خصوصیاتی در ایشان است که این برای همه معلمین چه معلمین حوزه‌های علمیه چه دانشگاه‌ها و مدارس بایستی همه این را الگو قرار بدهند. خب مرحوم مطهری مرد متفکری بود،‌ عالم بود،‌ فیلسوف بود،‌ فقیه بود. این خصوصیات در ایشان بود، لکن خصوصیات خیلی مهم و ویژگی ایشان این بود که هم تولید فکر می‌کرد هم نشر فکر. نشر فکر خیلی مهم است. این بزرگوار آرام و قرار نداشت.

*ما دیده بودیم که ایشان دائم در فکر بود و دائم دغدغه داشت که فکر درست و عمیق را نشر دهد در مخاطبان خود و یک جهاد نرم‌آفزاری به تمام معنا را شروع کرده بود. در طول سالیان متمادی و امواج مهاجم را مقابله می‌کرد و با آنها سینه‌ به سینه می‌شد و بر آن‌ها غلبه می‌کرد. مسئله برای او هم فقط امواج مارکسیستی و شرقی نبود،‌چه تفکرات شرقی که تفکرات لیبرالیستی غربی.

*مخاطب خودش را هدایت می‌کرد و به آن‌ها آرامش و اطمینان می‌بخشید در مسیر فکر درست. شهید مطهری مسئولیت شناس و تکلیف گرا بود. واقعاً‌ دغدغه تکلیف داشت.

*جامعه ارزشمند معلم ما این را باید سرلوحه خود قرار دهد. کار معلم انتقال میراث گذشته به نسل بعد است. باید با مهارت تمام این‌ها را به نسل بعدی خود منتقل کند و باید شاگردانشان را اهل فکر بار بیاورند.این مسئولیت سنگینی است و احساس مسئولیت زیادی نیاز دارد.

*در کشور ما خوشبختانه امروز امکان آموزش به شکل گسترده‌ای وجود دارد. در گذشته این مقدار آموزش برای جوانان و نوجوانان و کودکان فراهم نبود که امروز به برکت جمهوری اسلامی وجود دارد.

*خود معلمین عزیز هم یک بخش مهمی از همین امکانات هستند. یعنی امکان آموزش با افزایش تعداد معلمین و سواد بالای آن‌ها بحمدلله غنایی پیدا کرده است. بنابراین معلمان افسران سپاه پیشرفت کشور هستند. اگر حرکت عمومی کشور را به حرکت یک سپاه تشبیه کنیم، افسران جوان این مجموعه عبارتند از معملین عزیز. خود آن‌ها باید این نقش را باور کنند.

*گفتم معلمین جوان،‌چون تعداد زیاد از آنها جوان هستند. وگرنه معلمین سالخورده‌ای هستند که همچنان دل از معلمی نمی‌کنند. وقتی این نقش خود را باور کردند احساس مسئولیت هم می‌کنند.

*در کشور ما در کمتر زمانی جوانها و نوجوانان ما اینگونه مورد تهاجم فکری و اخلاقی قرار گرفتند؛ البته در دوران پهلوی این تهاجم از جانب حاکمیت صورت می‌گرفت. دست اندر کاران باید کاری کنند که ریزش ها نزدیک به صفر باشد و رویش‌ها در حداکثر قرار گیرند البته دیگران هم در قبال جامعه معلمان مسئولیت سنگین دارند. مسئله اصلی بالا بردن جایگاه و شان معلمی است. شان معلمی بالا است که باید به همه تفهیم کنیم. درباره کارگر هم همین مسئله وجود دارد. آموزش پرورش، رسانه‌ها و دستگاه‌های فرهنگی باید نقش ایفا کنند تا جایگاه والای معلم را به مردم معرفی کنند. البته گشودن معیشت معلمان نیز بسیار مهم است که وظیفه دولت و مجلس است.

* راجع به مسئله روز کارگر ما سال گذشته برنامه خوبی داشتیم برنامه دورادور بود ولی با مراکز متعدد کارگری ارتباط تصویری برقرار شد و با کارگران دیدار کردیم ولی امسال متاسفانه با رواج اخیر کرونا امکان این مسئله نیز میسر نشد و این تبعه انگلیسی ویروس ظاهرا خطرش از دیگر انواع کرونا بیشتر است.

* در ارتباط با حمایت از کارگران و ایجاد کار دو سه مطلب عرض می کنم. در ارتباط با تمجید کار همین بس که خدا و پیغمبر دست او را دوست دارد. پیمغبر خدا دست کارگر را بوسید.

* در یک اقتصاد تولید محور که قصد دارد روی پای خود بایستد کارگر نقش اصلی را ایفا می کند و یکی از مهمترین نقش ها با کارگر است چرا که تولید وابسته به کارگر است. این نقش از نقش‌هایی است که مردم باید به آن توجه کنند و باید به فرهنگ عمومی تبدیل شود و دستگاه‌های تبلیغی در این حوزه نیز فعالیت کنند.

** اگر برنامه‌ریزی در مورد ایجاد اشتغال دولت‌ها داشته باشند و این برنامه‌با انضباط دنبال شود و از ظرفیت‌ها استفاده شود، کمک بزرگی به اقتصاد کشور می‌کند و سلامت اقتصاد و رشد اقتصادی وابسته به این است. ایجاد اشتغال فقط برکات اقتصادی ندارد بلکه برکات اجتماعی و سیاسی هم دارد. کار و اشتغال برای نشل جوان مایه‌ی نشاط و تحرک و شوق و نشاط است. کارآفرینی که می‌تواند کار کند و تلاش کند، سرحال و بانشاط است، اما بیکاری بستر فساد، اعتیا و انحرافات اخلاقی و امنیتی است. مسئله کار صرفاً اقتصادی نیست و یک مسئله همه‌جانبه و چند جانبه است.

** متاسفانه کارخانه‌های متعددی به تعطیلی کشانده شدند، آن کسانی که برای منافع خودشان کارخانه را تعطیل می‌کنند و کارگر را اخراج می‌کنند و ابزار کارخانه را به پول تبدیل می‌کنند و زمین را نگه می‌دارند تا ارزش افزوده باطل و حرامی را به دست بیاورند، این خیانت است.

 

** درباره این روز‌ها که صحبت تحریم‌ها مطرح است، بنظر ما موفق‌ترین کار برای خنثی کردن تحریم‌ها، تلاش واقعی برای تقویت تولید ملی است. اگر توانستیم تولید ملی را تقویت کنیم و با برنامه‌ریزی ان را دنبال کردیم، تحریم‌ها اول خنثی می‌شوند و بعد برطرف می‌شوند.

** انتخابات به معنای واقعی کلمه یک فرصت مهم است و نباید مردم را از انتخابات دلسرد کرد. انتخابات را با حرف‌های بیهوده و فریبنده و بدون پشتوانه نباید خراب کرد. کسانی که مایل‌اند در این کارزار وارد شوند باید به مردم کار ارائه دهند. انتخابات فرصت بی‌نظیر است و هیچ چیز دیگری جای انتخابات را برای کشور نمی‌گیرد و حضور مردم برای اقتدار کشور و امنیت خودشان و آینده و سرنوشت کشور مهم است.

** یک عده مردم را دلسرد می‌کنند. خدشه در انتخابات، خدشه در دست اندرکاران مانند شورای نگهبان و سایر نهاد‌ها غلط است. این انتخابات‌ها همه سالم انجام شده و ممکن است تخلفات کوچکی شده باشد، اما در نتایج انتخابات تاثیری نداشته؛ انتخابات تخلفی که خلاف امانت باشد نیفتاده و همراه با امانت و سلامت بوده است. برخی نتیجه انتخابات را وقتی قبول دارند که همان چیزی باشد که آن‌ها می‌خواهند.

** بعضی اوقات حرف‌هایی از برخی صادر می‌شود که کانه قانون اساسی را قبول ندارند. کسی که داوطلب نشستن بر مسند ریاست جمهوری است باید قانون اساسی را قبول داشته باشد.

** البته از برخی مسئولان حرف‌هایی شنیده شده که برای انسان مایه تعجب و تاسف است شنیدم که رسانه‌های دشمن و مخالفان جمهوری اسلامی این حرف‌ها را زدند که انسان متاسف می‌شود این حرف‌ها تکرار حرف‌های خصمانه دشمنان و آمریکایی هاست. آمریکایی‌ها سال‌ها از نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه و نیروی قدس و شهید سلیمانی ناراحت بودند. شهید سلیمانی را به شهادت رساندند به همین خاطر و ما نباید حرفی بزنیم که این معنا را تداعی کند که حرف آن‌ها را تکرار کنیم. چه درباره شهید سلیمانی و نیروی قدس. برنامه‌های سیاست کشور انواع برنامه‌های علمی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، نظامی و مناسبات دیپلماسی است. همه با هم باید تلاش کنند، اینکه یک بخش، بخش دیگری را نفی کند خطای بزرگی است و نباید این خطا از مسئولان جمهوری اسلامی سر بزند.

** انصافا نیروی قدس بزرگترین عامل موثر در جلوگیری از دیپلماسی انفعالی در منطقه غرب آسیا است. نیروی قدس در منطقه غرب آسیا این سیاست مستقل و عزتمدار جمهوری اسلامی را تحقق بخشیده است. غربی‌ها اصرار دارند سیاست ما زیر پرچم آن‌ها باشد آن هم به شکل تبعی. چون سال‌ها اینطور بوده و ایران سال‌ها در دوران قاجار و پهلوی تحت سیطره غرب بود و در این چهل سال تلاش کردند سیطره خود را ادامه دهند؛ لذا جمهوری اسلامی با چین رابطه برقرار می‌کند، آن‌ها را ناراحت می‌کند. با روسیه ارتباط سیاسی و اقتصادی برقرار می‌کنیم ناراحت می‌شوند. با هرگونه تحرک دیپلماسی ما مخالف اند و ما باید مستقل، عزتمند و پرتلاش عمل کنیم.

** سیاست خارجه در هیچ جای دنیا در وزارت خارجه تعیین نمی‌شود بلکه در مجامع بالادستی وزارت خارجه است. اینطور نیست که تصمیم‌گیری تابع وزارت خارجه باشد. شورای عالی امنیت ملی است و مسئولان حضوردارند و با شیوه‌های خودش آن را عملی می‌کند.

 

مشروح کامل بیانات رهبر انقلاب متعاقباً منتشر خواهد شد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر