شرط اصلاح طلبان برای حمایت از لاریجانی در انتخابات ۱۴۰۰

ورود لاریجانی به انتخابات معادلات را تا حدی زیادی تحت تاثیر قرار داده است و دوقطبی‌های جدیدی را ایجاد کرده است. در این میان برخی زمزمه حمایت اصلاح طلبان از لاریجانی را مطرح می‌کنند. این گزاره چقدر منطبق بر واقعیت است؟ آیا اصلاح طلبان استراتژی ۹۲ را تکرار می‌کنند؟

غلامعلی رجایی، تحلیلگر مسائل سیاسی درباره این موضوع به «مثلث‌آنلاین» گفت: «تا این لحظه تصمیم قطعی اصلاح‌طلبان حمایت از گزینه کاملا اصلاح‌طلب است و تقریبا تمام اصلاح‌طلبان تمایل دارند که از گزینه خود حمایت کنند. البته ممکن است شرایط تغییر کند؛ به نحوی که بعد از معلوم‌شدن نتیجه بررسی صلاحیت‌ها و در اثنای مناظره‌ها معلوم می‌شود که چه نامزدی رأی بیشتری دارد».

او ادامه داد: «در شرایط کنونی نمی‌شود تحلیل دقیقی ارائه داد، اما به نظر من دوگانه ویژه‌ای برای اصلاح‌طلبان وجود ندارد. اگر نامزد یا نامزد اصلاح‌طلبان رأی ویژه‌ای نداشته باشند در آن بخشی از نیرو‌های اصلاح‌طلب به سمت گزینه‌ای غیراصلاح‌طلب می‌روند».

این فعال سیاسی درباره جایگاه انتخاباتی اسحاق جهانگیری بیان کرد: «آقای جهانگیری نقاط قوت و ضعفی دارد. او به هر حال در نگاه عمومی نماینده دولت محسوب می‌شود، زیرا متصل به آقای روحانی است و هشت سال معاون اول دولت او بوده است. دولت یازدهم و دوازدهم هم در بسیاری از زمینه‌ها نتوانست موفق باشد که بخشی از این عدم توفیق به تحریم‌ها و کرونا ربط داشت و البته بخشی از آن هم به ناکارآمدی‌های خود دولت به همه این دلایل آقای جهانگیری در نگاه عمومی باید پاسخگوی عملکرد دولت باشد. آقای جهانگیری در برابر نقد‌ها می‌گوید من اختیار نداشتم که بازهم از او پرسیده می‌شود اگر اختیار نداشتی چرا از دولت خارج نشدی؟ و او می‌گوید برای کمک به دولت تا بتواند اوضاع را سامان دهد».

او درباره نقاط قوت جهانگیری هم اظهار کرد: «آقای جهانگیری نقاط قوتی هم دارد؛ به هر حال او استاندار، نماینده مجلس و هشت سال معاون اول دولت بوده است و به هر حال او یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هاست».

رجایی در پاسخ به این پرسش که در صورت ردصلاحیت جهانگیری چه نامزد‌هایی می‌توانند به عنوان نامزد اصلی اصلاح‌طلبان مطرح باشند، تصریح کرد: «آقایان جهانگیری، محسن هاشمی پزشکیان بیشتر را در نهاد اجماع‌ساز دارند. اگر آقای جهانگیری ردصلاحیت شود، بر آقای محسن هاشمی ممکن است اجماع شود، اما اگر او هم ردصلاحیت شود ممکن است باید دید که اصلاح‌طلبان بر آقای پزشکیان اجماع می‌کنند یا نه؟ ممکن است در آن شرایط برخی نیرو‌ها به سمت آقای لاریجانی بروند. اکنون دو نگاه در جبهه اصلاحات وجود دارد؛ نخست آنکه برخی می‌گویند اگر نیرو‌های اصلاحات نتوانند تا آخر در انتخابات بمانند باید از یک نیروی مشابه مانند لاریجانی حمایت کنیم و دومین نگاه این است که در آن شرایط اصلاح‌طلبان نباید نامزدی ارائه کرد و اصلاح‌طلبان بگویند نامزدی نداریم، اما در انتخابات شرکت می‌کنیم که این حالت به نوعی مشارکت غیرفعال است».

او در پایان گفت: «به نظر من عاقلانه است اگر اصلاح‌طلبان نامزدی نداشتند بر آقای لاریجانی اجماع کنند زیر وقتی جنس اصیلی نشود ارائه داد باید به سمت یک جنس مشابه رفت. آقای لاریجانی می‌تواند بین‌جناحی عمل کند؛ البته اصلاح‌طلبان هم باید از او سهم مشخصی از دولت بگیرند و سپس از او حمایت کنند».

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر