برای تاسیس دستشویی بین‌راهی ۱۰۰ مجوز خواسته‌اند!

سید محسن دهنوی عضو کمیسیون صنایع و معادن در صحن علنی امروز مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی کلیات طرح تسهیل مجوز کسب و کار، به عنوان موافق گفت: بیشترین مراجعات به نمایندگان درباره بیکاری جوانان تحصیل کرده است. قطعاً یکی از راه‌های اشتغالزایی، تسهیل مجوز‌های کسب و کار است و کشور ما هم سرمایه زیادی برای اینکه در اختیار جوانان بگذارد، ندارد؛ در نتیجه حداقل باید موانع مقابل آن‌ها را برداریم.

این نماینده افزود: ایران در شاخص‌های سهولت کسب و کار رتبه ۱۲۰ را از ۱۹۰ کشور دارد. برخی مقررات دست و پا گیر موجب این وضعیت شده است. در حال حاضر برای تاسیس یک مزرعه پرورش ماهی ۱۳۰ مدرک و حداقل دو سال زمان لازم است. برای تاسیس گاوداری ۱۱۸ مدرک و حداقل یک سال و نیم زمان احتیاج داریم. چرا باید صدور یک مجوز از سرمایه گذار این همه زمان بگیرد؟

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اظهار کرد: برای تاسیس یک دستشویی بین راهی میان تهران و مشهد فردی ۹ ماه رفت و آمد داشته و ۱۰۰ مجوز از او خواسته‌اند. دست آخر هم موفق نشده است. صدور مجوز در کشور‌های پیشرفته به معنای پایان رقابت نیست، بلکه آغاز کسب و کار است، اما در کشور ما این مجوز است که قیمت پیدا کرده و خود موجب رانت و فساد شده است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

یادداشت های بعد فرم نظر